Původ bígla
![](http://www.aida.wz.cz/pic/stopa.gif)
Původ bígla stejně jako uvětšiny loveckých plemen nelze přesně vystopovat, sahá totiž až do starověku. Starořečtí spisovatelé se ve svých spisech se zmiňují o malých loveckých psech, používaných při honech na zajíce. Ačkoli tyto malé psy nijak specificky nepojmenovávají jde zcela jistě o předchůdce dnešního bígla.
Ve středověku byly podle dochovaných pramenů v Anglii početné dvě variety psů, známé jako severní a jižní honící psi. Byli to honiči většího vzrůstu, používaní pro stopování vysoké zvěře, pravděpodobně foxhaundi a další psi menšího typu, používaní pro stopování zajíců, což pravděpodobně byli harrieři a bíglové.
Z jakých plemen psů tedy bígl vznikl? Někteří jsou přesvědčeni, že vznikl křížením harriera se starým jihoanglickým nebo jižnímhoničem. V některých případech jsou označováni jako "malí harrieři".
Během 17. století byli bíglové označováni různými, ale podobnými názvy: severní a jižní honiči, hrubosrstí a hladkosrtí bíglové. Ke konci devatenáctého století se začali lidé spojení s chovem psů organizovat. Aristokracie s dlouhou tradicí lovu vlastnila smečky foxhaundů, harrierů a bíglů. Ta hony většinou pořádala na koních, lišky lovila s pomocí velkých foxhaundů a harrierů a zajíce s menšími bígly. "Beagling" se popisuje jako druh lovu na zajíce v jeho přirozeném prostředí, se smečkou malých honicích psů, kteří se spoléhají převším na svůj čich při pátrání po složité zajícově stopě. Lov s bígly se stal populární i pro širší vrstvy, protože malého bígla může lovec sledovat i pěšky.
První bígl byl vystavován r. 1860 v Birminghamu. V r.1873 byl založen Kennel Club a od té doby se pravidelně pořádají výstavy psů. První zmínka o výstavě bíglů v Anglii se týká výstavy Tunbridge Wells Dog Society, 21. a 22. srpna 1884, které se účastnilo osm nebo devět psů. Byla tu zvláštní kategorie pro bígly všech velikostí a nejlepší jedinec pod 35 centimetrů této kategorii vyhrál stříbrný pohár a lovecký roh.
Anglický Beagle Club byl založen v roce 1890, pořádal první výstavu v roce 1896. První světová válka (1914-1918) přerušila většinu činností klubu, ale zájem o něj znovu vzrostl ve dvou desetiletích po válce. Pak opět do činnosti zasáhla válka, tentokrát druhá světová (1939-1945), a po jejím skončení se o znovuzahájení činnosti klubu zasloužil vikomt Chelmsvord. Bíglové jsou oblíbení jak v Evropě tak i ve Spojených státech.